Dohnany-letecky pohlad

Prvá písomná zmienka o obci Dohňany pochádza z  roku 1471. Obec sa spomína  v súpise lednického panstva spolu s ďalšími 19 obcami. Možno však povedať, že obec Dohňany ako súčasť Púchovskej doliny bola osídľovaná ešte v staršej dobe kamennej – teda v 4. až 3. tisícročí pred Kristom. Dôkazom sú zväčša náhodné nálezy ako napr. mamutia kosť, brúsená kamenná sekerka pravekého roľníka nájdená na skale v susednej obci Mestečko a ďalšie archeologické predmety.

V súčasnosti je obec Dohňany neustále sa vyvíjajúcou obcou. Svedčí o tom postupné budovanie infraštruktúry – zrekonštruované miestne komunikácie, budovanie vodovodu, kanalizácie, miestneho rozhlasu, individuálnej bytovej výstavby apod.

Vďaka efektívnemu využitiu fondov Európskej únie sa podarilo vyriešiť dlhodobý problém s priestormi vhodnými k školskej dochádzke výstavbou budovy základnej školy a následnou rekonštrukciou budovy materskej školy. V súčasnosti máme v obci komplex zrekonštruovanej a modernej Základnej školy s materskou školou Dohňany s výučbou detí v predškolskom veku a detí 1. – 4. ročníka ZŠ. Budova skoly
Pamatna izba Fondy Európskej únie prispeli tiež k rekonštrukcii starej kamennej školy nachádzajúcej sa v centre obce, čím vznikla Pamätná izba obce Dohňany. V jej interiéri sa nachádzajú rôzne dokumenty, fotografie a predmety približujúce život obyvateľov obce v minulosti ale i v súčasnosti.
V tesnej blízkosti Pamätnej izby obce Dohňany sú milovníkom literatúry k dispozícií služby obecnej knižnice v Dohňanoch, ktorá okrem veľkého počtu rôznorodej literatúry umožňuje návštevníkom i využitie vysokorýchlostného internetu. Kniznica

 

Turistické informácie nielen o obci Dohňany ale i širokom okolí poskytuje Česko-slovenské regionálne informačné a spoločenské centrum Púchovskej doliny so sídlom v budove Pamätnej izby obce Dohňany.
 
A čo ďalšie môžete vidieť v obci Dohňany?

Obec sa od roku 1865 pýši neorománskym kostolom sv. Cyrila a Metoda s ich napodobeninou od J. B. Klemensa – kostol je národnou kultúrnou pamiatkou.
Kostol Dohnany
Kostol evanjelickej a. v. cirkvi v Zbore. Základný kameň evanjelického kostola v časti Zbora, ktorá je filiálkou cirkevného zboru Záriečie, bol položený dňa 7. júla 1991.  Zbora-kostol
Zborské lipy, ktoré patria medzi chránené stromy. Najväčšia z nich má obvod kmeňa 600 cm a výšku 27 metrov, odhadovaný vek 330 rokov. V jej tesnej blízkosti stoja ďalšie dve chránené lipy – jedna s obvodom kmeňa 350 cm, odhadovaný vek 240 rokov a druhá 324 cm, odhadovaný vek 190 rokov  Zborske lipy
Nadšencov turistiky pozývame na prechádzku po náučnom chodníku „Tri skaly“, ktorý sa nachádza v lokalite obce Dohňany, z juhozápadnej strany, v oblasti pohoria Biele Karpaty. Je vhodný pre peších turistov, ale i cyklistov či bežkárov. Vedie po spevnených cestách k drevenej rozhľadni s názvom Rozhľadňa Púchovskej doliny na kopci „Tlstá hora“ (651 m n.m.) a k trom skalným útvarom: Lazovská skala, Čertova skala a skala Vieska. Jeho celková dĺžka je 13 km.

 Naucny-chodnik-Tri skaly-mapaRozhladna-Dohnany-letecke foto

 

V obci Dohňany sa každoročne poriada množstvo kultúrnych a športových podujatí. Medzi najobľúbenejšie patria Hodové slávnosti obce konané pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda, ktorým je zasvätený kostol v obci Dohňany. Priaznivci cyklistiky majú možnosť zúčastniť sa cyklistických pretekov poriadaných na medzinárodnej úrovni cyklistickým klubom CK EPIC DOHŇANY – Grand Prix Dohňany zaradených do kalendára medzinárodnej cyklistickej federácie. Dňa 4. - 7. augusta 2011 sa v Dohňanoch konali majstrovstvách Európy v cross country horských cyklistov. Spolu sa tu predstavilo 399 jazdcov z 26 krajín. Zišla sa tu kompletná európska špička, nechýbal ani obhajca zlatých medailí Čech Jaroslav Kulhavý, ktorý s prehľadom vyhral aj u nás v kategórii Muži - elite. Majsterkou Európy v cross country horských cyklistov sa v kategórii ženy-elite stala skúsená nórska pretekárka Gunn-Rita Dahleová-Flesjová. Naša Janka Števková skončila na 17. mieste. Ďaľším významným úspechom bolo udelenie Európskej cyklistickej únie (UEC) na svojom kongrese v španielskom meste Segovia cyklistickému klubu EPIC Dohňany prestížnu cenu "Najlepší organizátor európskeho šampionátu v roku 2011". Toto ocenenie vyvstalo na základe hodnotenia Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) a spomenutej UEC. Hodnotilo sa 24 organizovaných šampionátov v rámci starého kontinentu vo všetkých odvetviach cyklistiky. CK EPIC Dohňany ako organizátor ME v horskej cyklistike v disciplíne cross country uspel v kvalitnej konkurencii miest - anglického Birminghamu, nemeckého Norimbergu, rakúskeho Grazu, či talianskeho mesta Lucca alebo maďarského strediska Baj. Obľube sa tešia veľkonočné, jesenné a vianočné výstavy, zimná sánkovačka na všeličom, zimný triatlon a ďalšie. V obci vyvíjajú svoju činnosť tri Dobrovoľné hasičské združenia – Dohňany, Mostište, Zbora, Športový klub, foklórne skupiny Konopa, Konopka a ĽH Ostrý vŕšok, miestna organizácia jednoty dôchodcov  a ďalšie.

FolklorCyklistikahasici

Snahou vedenia obce je zabezpečiť jej ustavičný rozvoj zlepšovaním základnej infraštruktúry a rozvojom cestovného ruchu, ktoré vo vzájomnej interakcii prispejú k rozvoju podnikateľského prostredia a v konečnom dôsledku k lepšej kvalite života jej obyvateľov. Dôkazom sú v súčasnosti prebiehajúce investičné akcie financované z dotácií, fondov EU či rozpočtu obce Dohňany - Rekonštrukcia Dujkovho mlyna, Rekonštrukcia kotolne OcÚ, Výstavba Domu kultúrnych tradícií, Revitalizácie verejných priestranstiev a pod.

Najnovšie články

Podujatia

Žiadne udalosti

Anketa

Páčia sa vám nové www stránky obce?

Áno - 60.9%
Nie - 39.1%

Počet hlasov: 23
Hlasovanie bolo ukončené o: august 31, 2013

Fotogalérie

foto

Nahliadnite do fotogalérií z rôznych podujatí a z okolia našej obce.

Viacej...

Otázky

question

Máte dotaz na obecné zastupiteľstvo? Opýtajte sa otázku a my Vám odpovieme

Viacej...

Inzercia

cart

Potrebujete predať/kúpiť nejakú vec prípadne hľadáte službu? Pridajte si inzerát.

Viacej...

Go to top